KREATYNA – brać czy nie brać ?

Kreatyna jest substancją o której słyszał każdy bywalec siłowni, jedni zarzekają się, że to środek na mase, inni że na siłę, inni że na redukcji nie można go brać bo złapiemy wodę podskórną.
Jak z tym jest naprawdę ?
Kreatyna naturalnie występuje w naszym organizmie, jest syntezowana z 3 aminokwasów : argininy, glicyny i metioniny – jej największa ilość bo aż 90% znajduje się w mięśniach.
Kreatyna ulega fosforylacji, przyłącza ona reszte fosforanową za pomocą kinazy kreatynowej – stąd bierze się fosfokreatyna (forma kreatyny która jest niezbędna do odbudowy ATP).
ATP powstałe z fosfokreatyny, używane jest przez nasz organizm do krótkich wysiłków (ok. 30s) – stąd wniosek, że największe korzyści ze stosowania kreatyny odniosą trójboiści, dwuboiści, sprinterzy. Ale czy tylko oni ?
Kreatyna wykazuje pozytywny wpływ na anabolizm (budowę i wzrost tkanki mieśniowej), domniemane powody to podniesienie poziomu testosteronu, zmniejszenie ilości miostatyny (czynnika hamującego wzrost mięśni – Inhibitora). Ponadto Kreatyna jako mimetyk insuliny wykazuje korelacje z transporterem glukozy GLUT4, który to w głównej mierze odpowiada za tansport glukozy do komórek mięśniowych – więc jeśli chcesz po treningu upchnąć do mięśni więcej glukozy, która przekształci się w glikogen – bierz kreatyne do posiłku potreningowego.
Jaką formę kreatyny wybrać ? Monohydrat, firmy suplementacyjne zachęcają przeróżnymi formami kreatyny, ale nie ma formy lepiej przebadanej i pewnej w działaniu niż monohydrat.
Jest jeszcze jedno mniej znane oblicze kreatyny, powinno to zainteresować osoby, które może nie trenują na siłowni ale za to ciężko pracują umysłowo. Kreatyna może zapewnic ATP dla mózgu i robi to o wiele szybciej niż glukoza czy tłuszcze. Badania wykazały, że stosowanie Kreatyny u osób pracujących umysłowo zmniejszyło zmęczenie mentalne i poprawiło procesy pamięciowe.

W temacie dawkowania, przez lata zebrało się wiele teorii, główną z nich było „ładowanie” kreatyną, jednak wielokrotnie zostało udowodnione, że najskuteczniejszą metodą jest stosowanie stałej dawki kreatyny, ok 5g dziennie. Oczywiście jest to zależne od stopnia wytrenowania i ilości posiadanej masy mięśniowej, ale uśredniając to 5g będzie jak najbardziej optymalną dawką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *